Informacje

Nasza firma zajmuje się osadzeniem oczyszczalni (zbiornika) w wykopie, włożeniem do środka przegrody, zamontowaniem syfonu (chyba że klient lub hydraulik klienta woli to zrobić sam), przytwierdzeniem pokrywy górnej zbiornika, przytwierdzeniem studzienek rewizyjnych/kominków.

Zawsze podajemy naszym klientom jaki musi być przygotowany wykop abyśmy mogli osadzić w nim zbiornik. 

Sugerowane wymiary wykopu pod każdą pojemność oczyszczalni:

  • 6m3 należy wykopać dołek – 300x250x200h
  •  
  • 8m3 należy wykopać dołek – 350x300x190h
  •  
  • 10m3 należy wykopać dołek – 350x300x230h
  •  
  • 12m3 należy wykopać dołek – 400x300x230h

Jeżeli klient chce wykopać dołek głębszy niż podany powyżej bardzo prosimy o informacje telefoniczną w tej sprawie ponieważ wtedy musimy dać dłuższe studzienki rewizyjne/wentylacyjne.

 

SKŁAD ZESTAWU OCZYSZCZALNI:

– zbiornik

– przegroda

– syfon

– pokrywa

– dwie betonowe studzienki rewizyjne/odpowietrzniki

– dwa włazy betonowe

– ok 1m rury drenarskiej

– trójnik i czwórnik

– 1kg bakterii biologicznych

– 50m rury drenarskiej z geowłókniną

– instrukcja

 

DZIAŁANIE OCZYSZCZALNI:

Oczyszczalnia składa się z dwóch komór, w pierwszej komorze gdzie hydraulik klienta powinien zrobić przyłącze rury ściekowej z domu zbiera się ściek gęsty (grube frakcje) oraz woda. Do drugiej komory przedostaje się sama woda, a ta z kolei przelewa się do rur drenarskich a one z kolei odprowadzają tą wodę do gruntu.

Syfon zawsze musi być zamontowany w tej przegrodzie zbiornika gdzie hydraulik klienta zamierza zrobić podłączenie rury ściekowej z domu, ponieważ syfon działa jak filtr nie dopuszczając do przedostawania się do drugiej komory żadnych grubych frakcji. Przegroda w zbiorniku jest wsuwana na tak zwanych felcach (szynach) i pomiędzy przegroda a zbiornikiem są małe szpary pomiędzy którymi przeciska się woda pomiędzy komorami, jest to normalne działanie zbiornika. Szpary są na tyle małe że żadne grube frakcje nie przedostaną się do drugiej komory. Z upływem lat te szpary się pozatykają/zaszlamią i wtedy funkcje oddzielania grubych frakcji od wody pomiędzy komorami przejmie syfon.

Na oczyszczalni znajdują się dwie studzienki rewizyjne które jednocześnie służą jako odpowietrzenie z racji tego że włazy położone na nich nie przylegają hermetycznie do tych studzienek i dzięki temu odbywa się cyrkulacja powietrza która wspomaga proces oczyszczania ścieków.

Proszę regularnie co 3 tygodnie używać bakterii dołączonych do zestawu, proszę je stosować zgodnie z zaleceniami na pudełku.

Działanie:

W skład biopreparatu wchodzi odżywka startowa tzw. starter stanowiący pożywkę oraz źródło energii, a tym samym ułatwiający szybki rozwój mikroorganizmów tworzących kompozyt właściwy. Właściwie dobrana kompozycja mikroorganizmów powoduje rozpad szkodliwych substancji lub znaczne obniżenie ich parametrów, zmniejszenie ilości ścieków zgromadzonych w zbiornikach, zniwelowanie przykrych zapachów oraz hamowanie rozwoju patogennych drobnoustrojów.

Jak stosować?

Odmierzoną ilość preparatu wg tabeli dawkowań (umieszczonej na opakowaniu) należy wsypać bezpośrednio do toalety a następnie spłukać wodą lub bezpośrednio do oczyszczalni.

Przyjmuje się, że ścieki z naszej oczyszczalni są podczyszczone w ok. 65%. Co pozwala na zgodne z prawem wprowadzanie ich do gruntu (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziem, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego).

 

INSTRUKCJA MONTAŻU DRENAŻU:

W zbiorniku jest przyłącze do którego trzeba włożyć ok 1m rury drenarskiej (jest dołączona do zestawu), później druga końcówkę tej rury wkładamy w trójnik lub czwórnik (też są w zestawie).

Są dwa warianty rozprowadzenia drenażu (zgodnie z rysunkami poniżej), pierwszy wariant to drenaż z dwiema odnogami (używamy wtedy trójnika), drugi wariant to to drenaż z trzema odnogami (używamy wtedy czwórnika). Wybór określonego wariantu zależny od decyzji klienta lub hydraulika klienta.

Do trójnika lub czwórnika trzeba podpiąć 50m rury drenarskiej i rozprowadzić w wykopanych w gruncie rowkach. Rura drenarska ma łącznie 50m długości a więc klient lub hydraulik klienta musi ją przeciąć np. brzeszczotem (piłka do cięcia) aby uzyskać odpowiadające długości rur.

Aby rozprowadzić drenaż trzeba wykopać w gruncie rowki (zgodnie z rysunkami poniżej), wysypać je ok 20cm warstwą żwiru (najlepiej żwir płukany we frakcji 8-16 lub 16-32mm), położyć rury drenarskie i ponownie zasypać je żwirem (ok 20cm warstwą powyżej rury drenarskiej). Na samym końcu wszystko można przysypać gruntem.

Idealną metodą jest podsypanie na dno rowku ok 20cm piasku później wysypać ok 20cm warstwy żwiru (najlepiej żwir płukany we frakcji 8-16 lub 16-32mm), położyć rury drenarskie, ponownie zasypać je żwirem (ok 20cm warstwą powyżej rury drenarskiej) oraz ponownie żwir zasypać ok 20cm piasku. Na samym końcu wszystko można przysypać gruntem.” – natomiast jeżeli grunt który występuje na posesji u klienta jest bardzo chłonny i suchy można sobie podsypki z pasku odpuścić i użyć samego żwiru.

50m rury drenarskiej z geowłókniną które dołączone jest do każdej oczyszczalni jest elastyczna dzięki temu klient lub hydraulik klienta może ułożyć je w dowolny sposób, nasze rysunki stanowią jedynie przykład jak można to zrobić.

Kontakt: 780 068 538

 

WARIANT 1

(dwie odnogi drenażowe)

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARIANT 2

(trzy odnogi drenażowe)